Predstavnici OO SDA Travnik danas u Sarajevu na obilježavanju godišnjice smrti Alije Izetbegovića
Predstavnici OO SDA Travnik danas u Sarajevu na obilježavanju godišnjice smrti Alije Izetbegovića
19.October. 2021.
Danas se navršava punih 18 godina od smrti prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, Alije Izetbegovića.
Ostat će upamćen kao jedan od zasigurno najistaknutijih bosanskohercegovačkih političara u novijoj historiji Bosne i Hercegovine. Često je spominjan kao istinski primjer pravog lidera, humaniste i borca za ljudska prava.
Pokrenuo je formiranje Stranke demokratske akcije i na prvoj osnivačkoj skupštini SDA 26. maja 1990. godine postao njen prvi predsjednik. Nakon pobjede SDA, na prvim višestranačkim parlamentarnim izborima 1990. godine, Izetbegović biva izabran za prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine.
Članovi Općinske organizacije SDA Travnik, sa članovima Asocijacije mladih SDA Travnik posjetili su danas šehidsko mezarje Kovači te učenjem fatihe i polaganjem cvijeća odali počast prvom predsjedniku Predsjedništva Bosne i Hercegovine rahmetli Aliji Izetbegoviću.